Informace pro rodiče

Na této stránce najdete informace, které je dobré znát před tím, než jdete do poradny s vaším dítětem.

Pro rodiče dětí od narození do pěti let

S takto malými dětmi se pracuje tzv. „v zastoupení“. To znamená, že rodič (nejčastěji matka) přijde bez dítěte, pouze s jeho fotografií. Rodiče jsou často překvapeni, že není potřeba přítomnost dítěte a ptají se např.: Trošku mě zaskočilo, že mám přijít bez dcery. Toto je běžná praxe? Mám tomu rozumět tak, že za všechny problémy dítěte muže rodič? 

Vysvětlení je následující: Práce s klientem trvá hodinu a půl a on se při tom musi soustředit, spolupracovat, něco říkat a něco si představovat. Navíc musí mít sám klient o práci zájem. Takto malé dítě není schopno sezení absolvovat. Proto se využívá rodič jako zástupce. Uklízíme staré nezpracované nepříjemné zážitky z minulosti, které můžou souviset s rodiči, prarodiči, sourozenci nebo dalšími lidmi. Těch možných situaci je celá řada. V žádném případě tedy tímto nechci naznačit, že za vše můžou rodiče. Vy jako rodiče jste svému dítěti nejblíž a prožíváte s ním všechno dobré a taky špatné od početí doteď. Proto můžete sloužit jako prostředník k řešení jeho současných problémů. Dítě s sebou rodiče nemohou vzít, protože v tak malém věku by nedokázaly v klidu sedět. Pro práci potřebujeme, aby rodič byl v klidu a nic ho nerušilo. S sebou si rodiče berou fotku dítěte jen proto, abych si já mohla představit jak dítě vypadá. Pokud se rozhodnete tuto metodu vyzkoušet, dáte mi za pravdu, že přítomnost dítěte není v tomto případě vhodná. 

Pro rodiče dětí od pěti do šesti let

Věk mezi pátým a šestým rokem je hraniční, kdy zvažujeme, zda pracovat přímo s dítětem, nebo s jeho zástupcem. Záleží na vyspělosti a ochotě dítěte spolupracovat.

Pro rodiče dětí od šesti do dvanácti let

V tomto věku je možné pracovat přímo s dítětem. S dětmi tohoto věku velmi doporučuji ranní nebo dopolední termín návštěvy. Práce trvá asi hodinu a půl (s přestávkami) a je náročná na koncentraci. Děti jsou odpoledne (po škole) již unavené a nedokáží se dostatečně soustředit na práci. Důležité, aby dítě chtělo řešit svůj probém aspoň trochu samo. Je vhodné s ním promluvit a namotivovat ho. Například je dobré říct, že mu to pomůže v tom, aby měl víc kamarádů, nebo proti vzteku, proti zapomínání a podobně. Děti pak mají větší chuť spolupracovat.

Pro rodiče dětí od dvanácti do osmnácti let

Na první sezení je dobré přijít s jedním z rodičů. Při vstupním rozhovoru, který trvá zhruba 20 minut, je rodič sezení přítomen. Další práce ve většině případů probíhá jen s dítětem a rodič může počkat v čekárně, která je součástí poradny a kde je zajištěno plné soukromí. Případ od případu je jiný, ohledně přítomnosti rodiče u sezení přihlížíme k přání dítěte.